Combined Shape
Spora Başlamanın Önündeki 4 Bahane

Hepimiz daha sağlıklı ve daha iyi bir vücuda sahip olmayı isteriz. Bunun yolunun da spor yapmaktan geçtiğini biliriz. Tam da bu nedenle birçoğumuz yeni yıl hedeflerimizin başına “spora başla!” maddesini ekleriz. Ancak büyük bir umut ile başladığımız spor, çoğu zaman sürdürülebilir olmaz. Eğer siz de spora başlama yolunun henüz başında pes edenlerdenseniz sakın üzülmeyin. Bu durum genellikle böyledir. Bu noktada önemli olan, sporunuzun sürdürülebilir olmayışının altındaki nedenleri irdelemektir. Spora başlamak isteyip de bunu bir rutine oturtamayışınızın altında yatan faktörleri anlamaktır. Dilerseniz, öncelikle işe neden spordan kaçtığımızı tespit ederek başlayalım.

Spora başlarken fiziksel sınırlarınızı bilin

Spora başlamanın önündeki en büyük engellerden biri, sporun bizlere zor bir aktivite olarak gösterilmesinden kaynaklanır. Spor deyince herkesin aklında inanılmaz vücutlara sahip kişilerin saatlerce spor salonlarında ağırlıklarla spor yaptığı canlanabilir.  Evet, zaten bu yanlış değildir. Sporunu bu şekilde yapanlar da var. Ancak spor, saatlerce ağırlık çalışmak ya da yürüyüş bandında aralıksız 1 saat koşmaktan ibaret değildir. Bu düşünce gereğinden fazla şey yapacağınızı düşündürüp sizi mental anlamda yıpratacaktır. Bu nedenle spora başlarken öncelikle fiziksel sınırlarınızı öğrenin. Böylece, kendinize uygun egzersiz programınızı oluşturabilir ve bunu daha rahat devam ettirebilirsiniz. Hangi hareketleri seçeceğinizi bilmiyorsanız da endişelenmenize gerek yok. DeepSport sayesinde kendinize uygun egzersiz programınızı oluşturabilirsiniz. Yapmanız gereken tek şey, “Hareketler” bölümüne girip yapmak istediklerinizi seçmek. Ardından, telefon kameranızın karşısına geçerek seçtiğiniz egzersizleri yapabilirsiniz. Şimdiden içinizde spor için bir istek uyanmaya başladı, değil mi?

Spora başlamanın önündeki engellerden bir diğeri de bedeninizle barışık olmayışınızdan kaynaklanabilir. Spor hem sağlığı hem de fiziksel değişimleri beraberinde getirecek olsa da kimi zaman ilk halimizle spor salonundaki fit insanların yanında olmaktan çekinebiliriz. Diğerlerine göre daha kilolu oluşunuz veya hareketleri düzgün yapamayışınız özgüveninizi zedeleyebilir. Uzun zamandır egzersiz yapan zayıf veya kaslı insanların yanında kendimizi kötü hissedebilir, hatta kendimizi onlarla kıyaslayabiliriz. Bu da çoğu zaman motivasyon kaybı ve kendimizi sabote etmemizin ardından sporu bırakmamız ile sonuçlanabilir.

DeepSport, tam da bu noktada sizlere kolaylık sağlayacaktır. DeepSport; sizlere evinizin konforunda, motivasyonunuzu düşürecek veya kendinizi kıyaslayacağınız insanlardan uzak spor yapma deneyimi sunar. Üstelik, sağladığı yapay zekâ destekli dijital antrenör ile hareketleri doğru bir şekilde yapmanız için sizlere direktiflerde bulunur. Böylece, siz de kendinizi rahat hissedeceğiniz her ortamda sporunuzu yapabileceksiniz. 

Bilinenin aksine, spor yapmak yorgunluğu azaltır!

Çoğu zaman “çok yorgunum” bahanesi ile spordan kaçılsa da yapılan araştırmalar spor yapmanın yorgunluğu azalttığını göstermiştir. Yorgunluğun üstüne spor yapan kişiler, yaptıkları egzersizlerin ardından kendilerini daha dinç hissettiklerini söylemiştirler. Bu noktada, sporun önündeki engellerden biri olan yorgunluk veya yoğunluk bahaneleri, Amerikalı psikolog Judith Beck’in “sabotaj düşünceler” kuramı ile açıklanabilir. Beck, hepimizin zaman zaman yenik düştüğü bu düşüncelerin, bize keyif veren aktiviteleri yapabilmemiz için izin verirken; diğerlerini de yapmamız için bahaneler ürettiğini söylüyor. Beck’e göre, bu düşüncelere karşı hazırlıklı ve güçlü olduğumuzda hedeflerimize ulaşabiliriz; sigarayı bırakabiliriz, kilo verebiliriz, daha fazla egzersiz yapabiliriz. Sizler de sabotaj düşüncelerinizi bulmaya çalışın. Egzersiz yapmak istediğinizde hangi düşünceler sizi engelliyor? Bunları tespit edin ve bir an önce harekete geçin. “Daha sonra spor yaparım” düşüncesi geldiği anda telefonunuzdan DeepSport uygulamasını açmanız, belki de sabotaj düşüncelerinizi caydıracak bir yöntem olabilir. Bu nedenle her an elinizin altında olan DeepSport, spordaki sürdürebilirliğinizi arttırmanıza katkıda bulunacaktır. Üstelik, birkaç kez yorgunluğunuzun üstüne giderek spor yapmaya devam edersiniz vücudunuz da kısa sürede buna alışacaktır. Böylece, git gide kendinizi daha az yorgun hissederek spor alışkanlığını kazanmış olacaksınız. 

DeepSport ile spor her an her yerde

Spor yapmanızın önündeki bir diğer engel de ulaşımın zaman almasından kaynaklanıyor olabilir. Bu durum, üyeliği olan kişilerin spor salonlarına sadece birkaç defa gitmesini açıklar nitelikte. Büyük bir heves ile kaydolduğumuz spor salonları, bu nedenle çoğu kişinin hem parasını hem de spor yapma motivasyonunu kaybetmesine yol açıyor.  Ancak, size iyi bir haberim var. Artık dijital antrenörünüz DeepSport ile evinizde de etkili bir şekilde spor yapabileceksiniz.

Yapay zekâ destekli dijital bir antrenör olan Deepsport, gerçek bir antrenör gibi egzersiziniz sırasında sizin yanınızda oluyor. Sizinle tekrarlarınızı sayan, sakatlanmanızı önlemek için doğru pozisyon almanız konusunda size direktifler veren ve sonunda skorunuzu ölçen bu antrenörü dilediğiniz zaman kullanabilirsiniz. Özellikle de içerisinde bulunduğumuz pandemi sürecinde, bu ihtiyaç daha da hissedilir bir hale geldi. Fakat, sosyal mesafenin gerekliliği çerçevesinde doğru, etkili ve verimli antrenman yapmak sandığınız kadar zor değil. DeepSport ile hijyenik olduğundan emin olduğunuz evlerinizde, diğer insanlardan uzak ve maskesiz bir şekilde spor yapmak artık çok kolay! 

Spor yapmak sağlıklı olmamız ve kendimizi iyi hissetmemiz açısından oldukça etkili bir yol olsa da karşılığında efor sarf etmemiz gerektiğinden kimi zaman kaçabiliyoruz. Kendimize spor yapmak kadar yorucu olmayan ve daha cazip gelen aktiviteler sunabiliyoruz. Ancak, sporu da konforlu ve keyifli bir hale getirmek mümkün. Sporun doğası gereği egzersizler kimi zaman zorlayıcı olsa da onu dilediğiniz yerde ve dilediğiniz anda yapabilme opsiyonu ile daha rahat bir hale getirebilirsiniz. DeepSport olarak çıktığımız bu yolda sporu hayatınıza entegre ederken sizlere kolaylık sağlamak ve spor yapmanın önündeki çoğu engeli kaldırarak hedeflerinize ulaşmanız konusunda size yardımcı olmak için varız.

 

DeepSport ile hemen spora başlamak için: https://play.google.com/store/apps/details?id=com.deepsport.exercise.demo

 

İlginizi çekebilecek diğer blog yazılarımız.

YAPAY ZEKA DESTEKLİ DİJİTAL ANTRENÖR

Teknolojik gelişmeler, hayatımızda birçok değişimi de beraberinde getirdi. Bizler de yaşamımıza entegre ettiğimiz bu değişimler...

Devamını Oku

Spora Başlamanın Önündeki 4 Bahane

Hepimiz daha sağlıklı ve daha iyi bir vücuda sahip olmayı isteriz. Bunun yolunun da spor...

Devamını Oku

Sign up for the e-bulletin! Be aware of the news coming from DeepSport.

[mc4wp_form id="537"]