Kano

Amatör Deniz Kanocuları İçin Rehber

by admin

Deniz Kanosu turuna çıkmadanönce bilinmesi gerekenler hem daha keyifli hem daha güvenli bir seyahat yapmanızı sağlar. Amatör deniz kanocuları için bir rehber yararlı olacaktır.

Beslenmek

Deniz Kanosunun en iyi yanlarından biri çok uzun mesafeleri aşabilmenize rağmen yakıta ihtiyacınızın olmaması. Kendi beslenmenize dikkat ettiğiniz sürece yolculuğunuza devam edebilirsiniz. Yani beslenmeniz, harcayacağınız enerji için kendinizi takviye etmeniz çok önemli. Bu konudaki en büyük zorluk kanonuzdaki yerin kısıtlı olması. Kamp ekipmanları, kıyafetler ve besin için alanınızı olabildiğince ekonomik olarak kullanmalısınız. Kuru yiyecekler, besin değeri yüksek öğünler gününüzü kurtaracaktır. Çikolata, şekerleme ve doğa sporcuları için özel olarak üretilen protein barları da hem ağzınızı tadlandıracak hem de daha uzun süreler kürek çekebilmenize olanak sağlayacaktır.

Şimdiden iyi yolculuklar ve afiyet olsun!

Basınçölçerinizi almayı unutmayın!

Deniz Kanosunda biraz sonra başlayacak ani bir rüzgarı -denizde buna “havanın patlaması” denir- önceden kestirebilmek de oldukça önemlidir. Basınçtaki ani değişiklikler güçlü bir rüzgara işaret eder. Son bir gününüzün basınç değişikliklerini gözlemleyip saat başı barometrenize bakmayı ihmal etmediğiniz takdirde rüzgarları önceden öngörebilir ve kanonuzu en yakın kıyıya çekip havanın yatışmasını bekleyebilirsiniz.

Rotanızın sınırları sizin sınırlarınızdır

Deniz Kanosu yolculuğunuza başlamadan önce sıkı bir hazırlık yapmanız gerekiyor. Ekipman, sudayken vücut ısınızı koruyacak özel kıyafetler, yiyecekler ve belki de en önemlisi kendinizin belirleyeceği rota.

Rotanızı belirlerken öncelikli olarak düşüneceğiniz şey tecrübeniz olmalı. Denizde ne kadar vakit geçirdiniz, daha önceki rotanızın uzunluğu keç kilometreydi gibi sorular rota hazırlarken sormanız gereken en önemli rotalardır. Eğer henüz profesyonel değilseniz kıyıya çıkmanın kolay olduğu ve rüzgarın sert olmadığı bir parkuru seçmek keyifli bir yolculuk geçirmenizi sağlayacaktır.

Bu türden sorulara doğru yanıtları verdikten sonra sormanız gereken tek bir soru kalıyor, nereyi görmek istiyorsunuz?

Planınıza sadık kalmayı abartmayın!

Deniz Kanosu gibi uzun süreli mesafelerin katedildiği aktivitelerde plana sadık kalmak varmak istediğiniz yere varmanız açısından önemlidir. Günlük olarak belirlediğiniz mesafeyi almanız ise sizi planınızın içinde tutacaktır. Ancak plana sadık kalmak bazen yapmanız gereken son şey olabilir. Kamp kuracağınız alana yaklaştığınız için planınıza sadık kalmaya karar verdiniz ancak hava patlamak üzere. Böyle bir durumda alacağınız en önemli karar planınızı bir süre rafa kaldırmak ve en yakın kıyıya çıkmak olacaktır. Kamp atarken harcayacağınız süreyi de hesaba katarak en doğru kararı verin ve havanın yumuşamasını beklerken biraz dinlenip enerji depolayın.

Unutmayın, rotanız hiçbir yere gitmiyor!

Günlük Turlar eğitim için idealdir

Deniz Kanosuna yeni başlıyorsanız hem öğrenmek hem de kendinizi denemek için en mantıklı ve güvenilir yol, günlük tur hizmeti veren merkezleri seçmeniz olacaktır. Kapasitenizi öğrenmek, kürek çekme tekniklerinizi geliştirmek, denizi tanımak için kendinizi rehberinizin emin ellerine bırakabilirsiniz. Aktivite merkezi tarafından belirlenmiş güvenli rotalarda kürek çekerken bir yandan keyifli vakit geçirebilir bir yandan da kendinizi geliştirebilirsiniz. Aktivite merkezinin sağlayacağı ekipmanlarla kendinizi denedikten sonra belki de kendi haftalık rotanızı oluşturmaya karar verirsiniz.

Kaş, Gökova, Demre, Kekova, Göcek, Phaselis gibi sahil beldelerinde günlük Deniz Kanosu turları gerçekleştiren birçok merkez bulunuyor. Kekova gibi tarihin, denizin ve ormanın adeta birbirinin içine geçtiği büyülü yerlerde birkaç saat süren turlar sevdiklerinizle birlikte keyifli ve unutulmaz bir gün geçirmenizi sağlayacaktır.