Dünyanın En İlginç Binaları

Dünyanın En İlginç Binaları

by admin

Dünyanın dört bir köşesinde, farklı mimarların ellerinden çıkmış tasarım binalar görenleri hayrete düşürüyor. Gelin hep birlikte dünyanın en ilginç binalarına göz atalım.

Hayal gücü, sanattan tasarıma kadar ucu bucağı olmayan bir derya. Renkler, boyutlar, işlevler eser sahibinin hayallindeki dünya yardımıyla şekil bulurken ortaya “Vav” dedirtecek sonuçlar çıkabiliyor. Bu sonuçlardan biri de mimari tasarımlar. Dünyanın dört bir köşesinde, farklı mimarların ellerinden çıkmış tasarım binalar görenleri hayrete düşürüyor. Gelin hep birlikte dünyanın en ilginç binalarına göz atalım.

Kansas City Kütüphanesi – Kansas City, Amerika

Amerika’da Kansas City’de yer alan bu kütüphane binasının ilk hali 1873’te inşa edilmiş. Bina bugünkü görünümüne 2004 yılında gerçekleşen çalışma ile kavuşmuş.

Mind House – Barselona, İspanya

Ünlü İspanyol mimar Antoni Gaudi’nin başyapıtlarından biri olarak kabul edilen bina, Barselona’da Parc Güell’in içerisinde yer alıyor. Bina 1900-1914 yılları arasında, uzun bir zaman diliminde inşa edildi.

The Crooked House – Sopot, Polonya

Orijinal adı Krzywy Domek olan bina, 2004 yılında Sopot’ta inşa edildi. 4000 metrekarelik bir alan üzerinde konumlanan bina, şehirdeki alışveriş merkezlerinden birinin parçası olarak hizmet veriyor.

 

Stone House – Guimarães, Portekiz

Ünlü çizgi film serisi Taş Devri’nden esinlenerek Guimarães, Fafe Mountains’e inşa edilen binanın yapım yılı 1974.

 

La Pedrera – Barselona, İspanya

Yine ünlü mimar Gaudi’nin müthiş sanatsal zekası ve yaratıcılığının eseri olan binanın yapımı Barselona’da 1906’da başlamış ve yapımı 4 yıl sürmüş. Eser 1984 yılında UNESCO tarafından dünya mirasları listesine alınmış.

 

 

Rotating Tower – Dubai, Birleşik Arap Emirlikleri

Dubai’de 420 metre yüksekliğinde ve 80 katlı olarak inşa edilen binanın tasarımcısı David Fisher. Binada yer alan her kat dakikada 6 metre dönerek, 90 dakikada turunu tamamlıyor.

 

 

Nautilus House – Mexico City, Meksika

Aynı zamanda Ulusal Meksika Üniversitesi’nde profesör olan Javier Senosiain tarafından Mexico City’de tasarlanan bina, organik mimarinin ilk örneklerinden biri olarak kabul ediliyor.