Domates ve kahve ile kızarmış yumurta kahvaltısı

Kahvaltının Tuhaf Ama Gerçekleri

by admin

Birçoğumuzun kahvaltı anlayışı birbirinden çok farklı. Kimimiz güne zengin bir kahvaltı yapmadan başlayamazken, kimimiz de lezzete çok önem vermeden mısır gevreği ve hamur işi gibi atıştırmalıklarla kahvaltıyı geçiştiriyor. Sağlıklı bir kahvaltının hem mental hem de fiziksel olarak ne kadar önemli olduğunu biliyoruz. Güne kahvaltıyla başlamak kan şekerimizi düzenlerken metabolizmamızın da sağlıklı çalışmasını sağlar.

Gelin bir de kahvaltıyla ilgili pek de bilinmeyen gerçeklere bakalım;

Spor Yapanlar İçin Kahvaltının Önemi

Eğer siz de sabahları spor yapan biriyseniz bu bilgi size, kahvaltıda yeterli karbonhidratı almamak veya kahvaltıyı atlamak özellikle ağırlık kaldırırken ki performansınızda düşüşe neden olabilir.

Kahvaltı ve Kalp Sağlığı

Araştırmalara göre güne kahvaltı yapmadan başlayanların kalp krizi riski artıyor ve kardiyovasküler ölüm oranı %87 daha fazla.

Kahvaltı ve Kilo Verme

Kilo vermekte zorlanıyorsanız bu bilgi sizin için, kahvaltıda düşük karbonhidrat ve yüksek yağ oranıyla beslenmek (zeytin, ceviz, badem ve tereyağı gibi) kilo vermeyi kolaylaştırıyor.

Çocuklarda Kahvaltının Akademik Başarıya Etkisi

Araştırmalara göre güne kahvaltıyla başlayan çocukların notlarının ortalama üstü olma ihtimali kahvaltı yapmayanlara göre iki kat daha fazla.

Kahvaltı ve Tip 2 Diyabet Riski

Colarado Üniversitesinin araştırmasına göre kahaltıyı atlayan kadınların tip 2 diyabet hastası olma ihtimali %20 daha fazla.

Kahvaltı yapmayanların kolestrol problem yaşama ihtimali, kahvaltı yapanlara göre daha fazla. Eğer kolestrol seviyeniz sınırlardaysa sağlıklı beslenme en önemli çözümlerinizden biri.