Kahvaltı

Kahvaltıyı Atlamak Zayıflamayı Zorlaştırıyor!

by admin

Sağlıklı ve iyi bir kahvaltı yapmanın zayıflamak için çok önemli olduğunu biliyor muydunuz?

Kilo vermek için kahvaltı yapmadan saatlerce aç kalmak zayıflama yolunda yapabileceğimiz en büyük hatalardan biri. Güne kahvaltısız başlayan birinin kan şekeri çok düşer, yediği ilk öğünde doyma hissini kaybeder, sürekli bir şeyler yemek ister ve tatlı yeme ihtiyacı artar. Böylelikle dengesiz beslenmekle kalmaz aynı zamanda hayatı kendine çok zorlaştırır.

Kahvaltının Metabolizma Üzerindeki Etkisi

Kahvaltı kan şekerimizi dengelemekle kalmaz aynı zamanda sağlıklı bir metabolizma için de çok büyük önem taşır. Çoğumuz iş hayatının verdiği yoğun tempoyla kahvaltıyı pas geçiyor ve öğle arasına kadar atıştırmalık şeylerle idare ediyoruz. Kahvaltıyı atladığımız zaman metabolizmamız aldığımız enerjiyi daha dikkatli harcıyor, tembelleşiyor ve kalori yakma hızımız oldukça düşüyor. Bu da zayıflamamıza büyük bir engel olmakla kalmıyor bazen süpriz bir şekilde kilo aldığımızı bile görebiliyoruz.

Kahvaltının Obezite Üzerindeki Etkisi

Yapılan araştırmalara göre obezler nadiren kahvaltı yaparken günün devamında doyumsuzlaşıyorlar ve hatta birçoğunun kahvaltıyı atlama alışkanlığı gece yemek yeme alışkanlığı olarak geri dönüyor.

İstanbul gibi yoğun ve tempolu bir şehirde bir çoğumuz kahvaltı yapmaya vakti bile olmuyor ve güne işyerlerinde yediğimiz poğaçalarla başlıyoruz. Bunu vaktimiz olmadığı ve pratik olduğu için yapıyoruz malesef geri dönüşünün bize kilolarla olduğunuda görebiliyoruz.