Kahvaltı Yapan Çocuklar

Okullarda Kahvaltının Önemi

by admin

Yapılan araştırmalara göre okul çağındaki çocukların üçte birinin kahvaltıyı ihmal ettiğini biliyor muydunuz?

Kahvaltının Önemi

Öğrenciler için kahvaltı belki de günün en önemli öğünü. Hergün erkenden kalkıyorlar ve yeni şeyler öğrenmek için okula gidiyorlar. Kahvaltıyı ihmal eden öğrenciler güne diğer öğrencilere göre daha yorgun ve dalgın başlıyor bu da hem sosyal hem de akademik anlamda olumsuz olarak geri dönüyor. Öğrencilerin okulda yaşadığı bu zorluklar onların okula karşı isteksizlik ve özgüvensiz olmalarına da sebep olabiliyor.

Sağlıklı Kahvaltının Faydaları

Özellikle omega-3 ve kalsiyum bakımından zengin kahvaltılar öğrencilerin kavramasında, öğrendiklerini hatırlayabilmesinde ve daha iyi sosyal arkadaşlıklar kurmasında çok önemli bir faktördür. Yani öğrencilerin süt ürünleri, ceviz, badem ve fındık gibi kuruyemişler bakımından zengin bir kahvaltı yapması çok önemlidir.

Okullar Ne Yapmalı?

Bu doğrultuda okullara da büyük görev düşmektedir. Sağlıklı kahvaltı servisiyle okullar öğrencilerinin daha sağlıklı ve başarılı olmasını teşvik edebilirler. Okullarda peynir, tahıl, yumurta ve kuruyemiş gibi zengin besinlerle kahvaltı servisi verip börek ve poğaça gibi sağlıksız ve geçiştirmelik hamur işlerinden mümkün olduğunca kaçınılmalıdır.

Kahvaltı ve Büyüme Çağı

Sağlıklı kahvaltı alışkanlığı, çocuklar için sadece öğrencilik hayatları için önem teşkil etmiyor. Büyüme çağındaki çocuklarda, zengin bir kahvaltı büyüme ve gelişmeleri içinde önem teşkil ediyor.

Uzun Vadeli Etkiler

Sağlıklı kahvaltı servis etmek okullar için eğitim olarak da görülmelidir. Öğrencilerin okul çağında kazandığı alışkanlıklar yetişkinlik dönemlerininde temelini oluşturur ve gelecekte hem sağlıklı bir yaşam modelini benimserler hem de örnek olurlar.