Pilates Yapan Adam

Pilates ile İlgili Sorular

by admin

Popülerliği her geçen daha da artan pilates hakkında herkes az çok bilgiye sahiptir. Ancak bu durum aslında maalesef bilgi kirliliğine de yol açmaktır. Pilates hakkında doğru bilinen ancak yanlış olan 2 durumu sizler için ele aldım.

Son yılların en çok ilgi gören egzersiz programı şüphesiz pilatestir. Pilatesin kişilere kattığı tüm olumlu durumlar bu ilgilin en temel sebebini oluşturuyor diyebiliriz aslında. Sosyal medyada pilates matı ve ekipmanları ile poz vermek de bu ilginin artmasına sebep olmuştur diyebiliriz belki de. Peki çok sevilen pilates hakkında bildiğimiz her şey doğru mu?

Pilates İle Kilo Verebilirim Miyim?

Pilates ile kilo verme konusu sıklıkla tartışılan bir konudur. Sadece pilates ile kilo verilmez. Buradaki sadece kelimesi aslında oldukça önemli. Eğer hızlı bir şekilde kilo vermek istiyorsanız adresiniz daha çok cardio, fitness veya crosfit olmalıdır. Sağlık bir diyet ve egzersizlerle beraber pilates de uygularsanız işte o zaman kilo verebilirsiniz. Pilates kilo vermekten ziyade kasları güçlendirme ve duruş bozukluklarını giderme üzerinedir.

Pilatesi Sadece Kadınlar ve Genç İnsanlar Mı Yapar?

Aslında bu söylentiye cevap olarak direkt “pilatesi bulan kişi Joseph Pilates  adlı bir erkektir” diyerek cevap vermek istiyorum ama sanırım yine de yeterli olmayacak. Evet, dediğim gibi pilates bir erkek tarafından, daha çok erkekler üzerinde işe yarasın diye bulundu. Askerlerin rehabilite edilmesi için ortaya çıkmıştır. Bunun yanında pilates genç, yaşlı veya orta yaşlı diye ayırt etmiyor, herkese hitap ediyor. Hatta bırakın yaşı sadece hamile pilatesi denen bir egzersiz sistemi vardır. Pilates, çocuklar, gençler, yaşı büyük olan herkes için idealdir.