Kahvaltı

Sağlıklı ve Pratik Kahvaltı

by admin

Güne mutlu ve sağlıklı başlamanın yolu iyi yapılmış bir kahvaltıdan geçer. Ancak malesef çoğumuzun iş temposundan dolayı kahvaltı hazırlayacak vakiti bile olmuyor ve kimimiz kahvaltı öğününü atlarken kimimiz de sağlıksız atıştırmalıklarla geçiştiriyor. Oysa kahvaltı etmemenin günlük hayatımıza çok fazla olumsuz etkisi oldıuğunu söyleyebiliriz. Öncelikle güne kahvaltısız başlamanın ciddi bir enerji ve motivasyon düşüklüğü yarattığını söyleyebiliriz. Sağlam bir kahvaltı kan şekerimizin düşmesini engelleyerek, güne daha yerinde bir enerjiyle başlamamızı sağlar. Ayrıca  kan şekeri düşmesinden dolayı yaşayabileceğiniz uyku hali, asabiyet, ve dikkat dağınıklığı gibi olumsuz durumların önüne geçer.

Bunları ben de biliyorum ama sabahları iştahım olmuyor mu diyorsunuz?

O zaman sağlıklı bir kahvaltıyla güne başlamanın iştah kontrolü konusunda çok önemli olduğunu da söylemekte fayda var. Güne kahvaltısız başlayan birinde iştah öğleden sonra artmaya başlar ve geriye kalan öğünlerde doymama hissi, tatlı ihtiyacı ve abur cubur yeme isteği artar. Bu alışkanlıkla beraber de kilo almak kaçınılmaz bir hale gelir.

Peki hem sağlıklı hem de pratik bir kahvaltıda neler olmalı ?

Karbonhidrat

Güne enerjik bir başlangıç için kahvaltınızda mutlaka karbonhidrat olmalıdır. Bunu da tam tahıllı ekmek, yarım simit ya da sağlıklı reçellerle almak iyi seçenekler olacaktır.

Zeytin

Zeytin diyip geçmemek de fayda var. Kahvaltıda yenen zeytinin, kolestrol kontrolü, stres oranını azaltmak ve doyma hissi sağlayarak iştah konrolü gibi önemli faydaları vardır.

Yeşillikler

Kahvaltıda yenen yeşillikler metobalizmayı arttırarak kilo kontrolünde önemli bir rol oynar. Bunun yanında bulundurduğu mineraller ve vitaminlerle genel sağlık için çok faydalıdırlar.

Kuruyemişler

Sağlıklı yapğlar haricinde protein karbonhidrat ve mineraller açısından oldukça zengin olan kuruyemişler özellikle kilo kontrolü için tercih edilmelidir.  Omega 3, fosfor ve kalsiyum bakımından çok zengin olan kuruyemişler zihnin yorgunluğunu giderir, beynin çalışmasını güçlendirir ve bağışıklığı güçlendirirler.

Süt ürünleri

Kahvaltınızdan peynir gibi bir süt ürününü eksik etmemelisiniz. Peynir vücdunuza gerekli olan proteini sağlar ve bunun dışında yüksek kalsiyum içeriğiyle sinir sistemine fayda sağlarve hafızanı güçlendirir.