Skydiving

Skydiving: Dik Bir Açıyla Yeryüzüne Dalmak

by admin

“Skydiving’in yapmanın ilk kuralı bundan herkese bahsetmektir. Skydiving yapmanın ikinci kuralı ise bundan herkese bahsetmektir.”

Skydiving ve Adrenalin

Skydiving tehlikenin minimum düzeyde olmasına rağmen adrenalinin tavan yaptığı aktivitelerden biri. Kalbinizin yerinden fırlayacakmış gibi atacağını garanti ettiğimiz bu aktivite bir tür bağımlılık yaratıyor ve hep daha yüksekten atlamak istiyorsunuz. Teknelerden ya da uçurumlardan denize atlamayı seviyor musunuz? O halde Skydiving tam size göre. Tabi adrenalin seviyesini bir milyonla çarpmanız gerekiyor.

Tandem Atlayış Nedir?

Daha önce Skydiving ya da Yamaç Paraşütü yapmadıysanız Tandem olarak bilinen atlayışı anlatmak gerekiyor. Tandem atlayış sizin yalnızca atlamaya karar verdiğiniz, işin geri kalan kısmını bu konuda uzman olan bir sporcuya bıraktığınız atlayış türü. Bunun anlamı şu: “Kanguru” olarak bilinen bir aparatla partnerine sabitlenmiş bir bebek gibi duracaksınız. Yapacağınız tek bir şey var, kendinizi eğitmeninize bırakıp atlamanın tadını çıkarmak!

Güven ve İstatistikler

Birlikte atlayacağınız, bu aktivitede uzmanlaşmak için çok sıkı eğitimlerden geçmiş partnerinize güven en önemli şey. Açılmayan paraşütlerden korkmak içinse çok fazla bir neden yok. İstatistiklere güveniyorsanız, paraşütünüzün açılmaması, piyangoda büyük ikramiye kazanmanızdan daha zor! (Piyangoda büyük ikramiye kazandıysanız bunu bir kez daha düşünün deriz.)

Atlayış Süreci

Evet, uçağa binme kararlılığını gösterdiniz, uçağınız havalandı, vazgeçme hakkınızdan vazgeçtiniz ve atlamaya kararlısınız. (Skydiving’te vazgeçme hakkınız her zaman var. Kimse sizi zorla aşağıya itmeyecek.) Tandem partnerinize bağlandınız ve kendinizi dünyaya doğru bıraktınız. Biraz çılgın olduğunuzu kabul etmek gerekiyor. Ama yerçekimine meydan okumak yerine onunla eğlenmeye başlamak, hızla yere doğru yaklaşırken hava akımının suratınızda yarattığı etkiyi tatmak, bir süre sonra azami hızınıza ulaştığınızda yaşadığınız his… Bunlar sözlerle anlatılabilecek deneyimler değil. Orada olmalı ve bunu gerçekten yaşamalısınız.

Paraşüt Açıldığında

Nihayet paraşütünüzün açılma vakti geldiğinde ise bu kez bambaşka bir keyifle karşı karşıya kalacaksınız: Havada süzülmek. İşte bu kısım altınızdaki manzaranın ve ufkun tadını çıkarmak için eşsiz bir an. Skydiving’teki ilk tecrübenizden sonra tek başına bir atlayış gerçekleştirmek isteyeceksiniz. Tandem atlayışa göre çok daha özgür bir hareket alanına sahip olduğunuz bu atlayış başka hiçbir şeyle karşılaştırılamayacak bir heyecan vaadediyor.