Sualtının şaşırtıcı dünyasını keşfetmek istiyorsunuz ama birtakım endişeleriniz var. İşte Scuba diving ile ilgili yanlış bilinen birkaç önemli detay.

Dalış yapılabilecek yerler sınırlıdır

Tüplü Dalış aklımıza geldiğinde genellikle tropik bölgeleri, rengarenk mercan resiflerini düşünürüz. Bunun en büyük sebebi dalış çeşitleri hakkındaki eksik bilgilerimiz.

Oysa batık dalışı, mağara dalışı gibi dalış aktivitelerini yaşadığınız yerin çok yakınlarında yapmak mümkün olabilir. Daha önce hiç dalmadıysanız kısa süren bir eğitimden sonra sulatını keşfetmeye başlayabilirsiniz. Sualtının ve derinliklerin bağımlılık yaptığı her dalgıcın ortak düşüncesidir. Sadece deniz değil, göller, suyla dolmuş taş ocakları, nehirler de sizi bekliyor…

Eğitim için pahalı ekipmanlara ihtiyacım var

Tam aksine, eğitim için hiçbir ekipmana ihtiyacınız yok! Başlangıç seviyesinde dalış eğitimi veren bütün merkezler ekipman sağlıyor.

Palet, maske ve şnorkel kendinizi rahat hissetmek için alabileceğiniz kişisel ekipmanlar. Tam olarak yüzünüze oturan bir maske, ayaklarınıza tam gelen bir palet elbette sizi sualtında çok daha rahat hissettirecektir. Bu yüzden bu üç ekipmanı edinmenizde fayda var. Ancak bunun dışındaki ekipmanlar hem eğitim merkezlerinde sağlanır hem de ucuza kiralanabilir ekipmanlardır. Örneğin Kapalı Devre Sistem eğitimi veren bir merkez bu sistemi size mutlaka sağlayacaktır. Size sadece eğitime başlama ve deniz altını keşfetme isteği yeterli.

Bu aktivitede ilerlemek, dünyanın eşsiz dalış noktalarında dalmak isteyen bröveli bir dalgıç olmak istiyorsanız elbette kendi ekipmanınızı edinmek isteyeceksiniz. Ama size küçük bir sır verelim: Kendi ekipmanınızın taşıma masrafları, o ekipmanları kiralamaktan çok daha pahalıya gelecektir. Tecrübeli dalgıçlar bu yüzden çoğunlukla kiralık ekipman kullanmayı tercih eder.

Sertifika almak zor ve masraflı

Sıkı durun; daha önce hiç dalış tecrübesi yaşamamış olanlar için hazırlanmış bir aktivitenin fiyatı 120 TL! 3 günlük bir eğitimle sertifikalı bir dalgıç olmak ise 900-1000 TL arasında değişiyor.

Dalış konusunda uzman eğitmenlerle yeni bir dünyanın kapılarını aralamak bu kadar kolay. Gündelik hayatınızda sürekli sahip olamayacağınız şeylere bile ödediğiniz fiyatlar düşünüldüğünde, ömür boyu sahip olabileceğiniz bir dalış sertifikası karşılaştırılabilir durumda değil.

Profesyonel bir dalgıç olduğunuzda keşfedeceğiniz yeni dünyalar bir yana, artık hafta sonu ne yapmak istediğinizi bile düşünmenize gerek kalmayacak. Hafta sonunuzu suyun altında bir mağarayı keşfederek geçirdikten sonra bu keşfinizi bütün hafta arkadaşlarınızla paylaşmak istemez misiniz?