Yamaç Paraşütü

Türkiye’nin Dünyaca Ünlü Extrem Spor Noktaları

by admin

Türkiye coğrafi olarak macera aktivitelerine oldukça uygun bir ülke. Dağları, nehirleri ve denizleri ile Türkiye’nin dünyaca ünlü extrem spor noktalarını sizin için derledik.

Adrenalin için yaşayanlar, içindeki enerjiyi şehir yaşamıyla bir türlü atamayanlar için tek alternatif macera aktivitelerine katılmak. Her geçen gün daha popüler hale gelen bu aktiviteler bir kez denendiğinde bir yaşam biçimine dönüşebiliyor. Dalmanın, uçmanın, akrobatik hareketler yaparak eğlenmenin bağımlılık yapan bir etkisi olduğu kesin. Sadece bir hafta sonu macerası olarak başlayan bu aktivitelerden sonra, ekipman kiralamaya bir ara verip kendinize kano ya da kayak takımı bakmaya başlayabilirsiniz.

Türkiye macera dendiğinde dünyadaki eşsiz ülkelerden biri. Debisi yüksek nehirleri, termal rüzgarları ve manzaraları ile ünlü Yamaç Paraşütü noktaları, Trekking ya da Atv Safari yapmak için zengin ormanları ile yaşadığınız şehre çok yakın bir aktivite bulmanız hiç de zor değil. İşte bu lokasyonlardan yalnızca birkaçı…

Likya Yolu

Antalya ile Fethiye’yi birbirine bağlayan dünyaca ünlü Antik Likya Yolu, 500 kilometre uzunluğunda bir dünya ve doğa mirası. Yol boyunca göreceğiniz manzaralar karşısında büyülenecek, yolunuzun üzerindeki köylerde Likya Yolu dolayısıyla gelişmiş turizm sonucunda alabileceğiniz hizmetlere de şaşıracaksınız. Hem yalnız hem de grup halinde yürümek için güvenli bir rota. Yağışa uygun ekipman ile en uygun mevsimler sonbahar ve ilkbahar… Yürümeyi ve doğayı seviyorsanız Likya Yolu’nda yürümeyi planlarınız arasına alabilirsiniz.

Ölüdeniz

Türkiye’de Yamaç Paraşütü denildiğinde ilk akla gelen yerlerden biri Ölüdeniz. Paragliding olarak da bilinen aktiviteye katılabileceğiniz dünyadaki en güzel noktalardan biri Babadağ. Yalnızca Türkiye’de değil dünyada da ünlü bu noktaya bu kadar yakınken bir tatilinizi burada planlamak unutamayacağınız bir deneyim yaşamanızı ve unutulmaz bir manzaraya şahit olmanızı sağlayacaktır.

Alaçatı

Rüzgar Sörfü yapmak isteyenler için Alaçatı adeta bir marka durumunda. Rüzgarlı olmasına rağmen dalgasız bir denizle dünyadaki eşsiz noktalardan biri. Yılda bir kez Rüzgar Sörfü festivalinin de olduğu Alaçatı’da dünya standartlarında sörf okulları mevcut. Windsurf ya da Kitesurf dışındaki vakitlerinizi de kendine has Ege mimarisi arasında, Ege mutfağının enfes yemeklerini tadarak geçirebilirsiniz.

Kekova

Kekova’nın mucizesine tanık olmak için tek yapmanız gereken şey sabah erken bir saatte kalkıp Kekova Körfezi’ne bakmak olacak. Kıpırtısız bir denize yansıyan manzara karşısında büyüleneceksiniz. U şeklindeki körfez tüm dalgayı dışarıda bırakıyor ve denizin üzerinde adeta bir tablo oluşuyor. Kekova, kano yapmak isteyenlere, batık şehri ve turkuaz rengindeki inanılmaz manzaraları görme imkanı sunuyor. Yaklaşık 2000 sene önce bir depremle su altında kalan antik şehrin üzerinden kano yaparak geçebilmek unutulmaz bir deneyim sunuyor.

Gökova

Akdeniz’le Ege Denizi’nin birbirine karıştığı Gökova da sörf için için en ideal noktalardan biri. Öyle ki yalnızca sörf yapmak isteyenlere ayrılmış bir sahili mevcut. Gökova Körfezi kamp yapmak isteyenler için de oldukça cazip bir bölge. Çam ormanları, Kleopatra Adası gibi güzelliklerin arasında kamp yapmak ve Kitesurf’le Windsurf’ün tadını çıkarmak için planlarınız arasına alabilirsiniz.

Kaş

Kaş hem Scuba hem de Yamaç Paraşütü için Türkiye’nin en ideal noktalarından. İster deniz altındaki mercanları, batık şehirleri ve sualtı canlıları ile tanışın, ister 650 metrelik bir yamaçtan havalanıp manzaranın ve uçmanın tadına varın.

Köprülü Kanyon

Köprülü Kanyon da doğa güzellikleri arasında birden fazla aktiviteyi aynı anda sunabilen lokasyonlardan biri. Rafting tutkunuysanız Köprülü Kanyon sizin için biçilmiş kaftan. Kamp alanlarından tırmanış için uygun rotalara kadar birçok aktiviteyi bir arada bulabileceğiniz Köprülü Kanyon sıkı adrenalin merkezleri arasında bulunuyor.

Kapadokya

Kapadokya Balon Turu dendiğinde akla ilk gelen noktalardan biri. Peri Bacaları oluşumlarını gökyüzünden bir kez gördüğünüzde bu manzarayı bir daha unutamıyorsunuz. Balon turları yanında binicilik aktivitesi ile de ünlü bir merkez. Kapadokya Türkiye’nin en seçkin macera lokasyonlarından biri. Lüksü ve macerayı aynı anda bulabileceğiniz bir seçenek, ölmeden önce görülmesi gereken yerlerden…

Marmaris

Sık bir çam ormanı içinde Trekking yapmak, bir anda karşınıza çıkacak şelalelerle şaşırmak için ideal birçok parkuru Marmaris’te bulabilirsiniz. Marmaris kanyonları bu ekstrem aktivite için ideal bir yapıda. ATV turları içinde eşsiz güzellikler sunuyor… Gökova, Bozburun, Söğüt – Taşlıca, Selimiye, Çiftlik, Turgut-Şelale, Bayır, Orhaniye-Kızkumu, Turunç ve İçmeler ormanları şaşırtıcı doğal güzellikleri ile sizi bekliyor. Turgut Şelalesi’nde yaz sıcağından buz gibi suya atlama ve Kızkumu’nun açılıp kapanmasına şahit olmak mutlaka yapılması gerekenlerden.

Ağrı Dağı

Dünyanın birçok ülkesinden tırmanışçıların hayali Ağrı Dağı’na tırmanmak. Mitolojik hikayelere konu olması ile birçok efsaneyi de içinde barındıran Ağrı Dağı parkuruna tecrübeli tur rehberleri ile tırmanmak mümkün durumda. Nuhun Gemisi, Meteor Çukuru gibi zenginlikleri ile de ünlü Ağrı Dağı parkuru şu anda kapalı olsa da ölmeden önce yapılacaklar listesine eklenebilir.