Yamaç Paraşütü

Yabancısı Olanlar İçin Yamaç Paraşütü Dili

by admin

Kalkış yapacağınız yamaçtan son adımınızı atmadan önce, Yamaç Paraşütü kullanan profesyonellerin dilini anlayabilmeniz için temel bir sözlük hazırladık.

Bu yazın gelmesini siz de çok beklediniz ve bu sene Yamaç Paraşütü yaparak farklı bir deneyim yaşamak istiyorsunuz. Bir yamaçtan aşağıya doğru koşarken ayaklarınızı yerden kesildiği o ilk anın heyecanı için bile değer. Tabi gökyüzüne yükselip kuşlar gibi uçmaya başladığınız an başka hiçbir şeyle karşılaştırılamayacak bir heyecandır. Tüm bunları yaşamadan önce, Yamaç Paraşütü kullanan profesyonellerin dilini anlayabilmeniz için temel bir sözlük hazırladık.


Termik

Yerden yükselen ve dikine hareket eden hava akımlarına verilen isimdir. Termik hava akımları kullanılarak binlerce metre yükselip, kilometrelerce uzağa gitmek mümkündür. Kayıt edilmiş en uzun termik uçuş 337 km’dir.


Yer Hızı

Kanadın ve pilotun yere göre hızı.


Hava Hızı

Kanat üzerinden geçen havanın hızı.


Rüzgar Hızı

Rüzgar şiddeti.


Paragliding

Yamaç Paraşütü

Kanat

Yamaç Paraşütünde, havada süzülmeyi sağlayan kumaş kısım.


Flap

Kanadın yan uçlarındaki sabitleyeciler.


Leading Edge

Kanadın ön kısmı.


Trailing Edge

Kanadın arka kısmı.


Harness

Kuşam olarak da adlandırılan Uçuş koltuğudur. Bir harneste yedek paraşüt bölümü, bagaj, yan cepler, telsiz cebi, sırt ve yan korumalar ile speed sistemi denilen sistem bulunur.


Askı İpleri

Kanada bağlı ipler. Kanadı dengede tutmak üzere dağılırlar ve ortalama 80-90 adet askı ipi bulunur.

Taşıyıcı Kolonlar

Askı ipleri takımlar halinde ayrılarak taşıyıcı kolonlara bağlanırlar. İplerin zarar görmesi ve dolaşması önlenirken ipler bölümlerine göre de ayrılmış olur. Kanatlar gelen olarak 3 ve 4 kolonlu üretilirler.


Cell (Hücre)

Kanadın bölümlere ayrılmış kısımlarına denir. Üzerindeki delikler sayesinde kanadın içindeki hava sürekli bir hücreden diğerine hareket ederek iç basıncı dengeler.


Rabit Halka

Kolonlarda bulunan takım halindeki ip demetlerini birleştiren çelik malzemeden üretilen kare ve üçgen halkalar.


Karabina

Kanadı kolonlardan harnese monte eden özel olarak üretilmiş parçalar. Farklı açma kapama sistemleri bulunur ve metalden üretilirler.


Ripstop

Kanadın kumaşının üretiminde kullanılan ve karelerden oluşan dokuma tekniğidir. Bu kareler sayesinde herhangi bir yırtılma durumunda yırtığın büyümesi otomatik olarak engellenmiş olur.


Glide Ratio

Paraşütün süzülme oranı. Örneğin 1/7’lik bir oran, rüzgarsız havada 1000 metrelik bir tepeden havalandıktan sonra 7 km. süzülebileceğiniz anlamına gelir.

Durum Açısı

Kanat doğrultunuz ile ufuk çizgisi arasındaki açıya verilen isimdir.


S Paterni

Bir iniş manevrası kalıbıdır. Belirli alanlar için kullanılır.


8 Paterni

Dar alanlarda kullanılabilen iniş manevrası kalıbı.


Türbülans

Düzensiz hava akımları. Havacılığın her türlüsü için tehlike oluşturan düzensizliklerdir.


Soaring

Yamaçların rüzgara bakan yönünde oluşan kaldırıcı hava akımını kullanarak yapılan uçuşlar. Saatler sürebilen bu uçuşlara Soaring Uçuşu ya da Yelken Uçuşu denir.


PLF

5 nokta taklası. Sert geçecek bir inişte ya da bir kaza durumunda çarpmanın şiddetini vücudun 5 ayrı noktasına dağıtır ve olası hasarları azaltır.


Windsock

Kalkış ve iniş bölgelerine dikilen ve rüzgarın esiş yönünü anlamamıza yarayan hafif kumaştan yapılmış araçlardır. Havacılıkla ilgili kalkış bölgelerinde kullanılırlar.


T Pano

İniş alanlarında rüzgarın esiş yönünü anlamak amacı ile kullanılır.


Speed Bar

Bir tür gaz pedalıdır. Kanadın hızını arttırmak amacı ile ip ve makara sistemi sayesinde Harness’e ve kanadın hız sistemine bağlıdır. Ayakla itilerek kullanılır.


Windmeter (Anomometre)

Rüzgar hız ölçer.


Altimetre

Yükseklik ölçer.


Balast

Gerektiği zamanlarda uçuş sırasında kullanılacak ekstra ağırlık.