Güneş

Yazın Yapılacak Aktiviteler

by admin

Yaz yine çabucak geçti ve son günleri geldi. Ama hiçbir şey için geç değil! İşte her maceracının yaz bitmeden mutlaka yaşaması gereken 5 deneyim.

Dalga Sörfü ile Dalgalara Meydan Okuyun!

Türkiye’de Dalga Sörfü yapılabiliyor mu?” diye sorduğunuzu duyuyoruz. Aslında bu sorunun 3 tarafı denizlerle çevrili olan, üstelik Kuzey Kıbrıs‘a da bu kadar yakın olan bir coğrafyada sorulması biraz tuhaf.

Dalga Sörfü illa ki devasa dalgalarda yapılan bir spor değil. Ki devasa dalgalarda sörf yapmadan önce birkaç yıl boyunuza uygun dalgalarda eğitiminizi tamamlamanız ve boardunuza söz geçirmeyi öğrenmeniz gerekir. İstanbul‘un Karadeniz sahilleri, özellikle Şile ve Kilyos‘ta Dalga Sörfü yapmak için ideal lokasyonlar bulunuyor. Kilyos’ta hem ekipman bulabileceğiniz hem de kısa bir eğitim alabileceğiniz merkezler mevcut. Kilyos’un eğlenceli plaj dünyasıyla keyifli vakit geçirirken biraz dalgalarla oynamak eğlencenize eğlence katacaktır.

Dalga Sörfü

Sevdiklerinizle Kamp Yapın

Orman ve dağlar bakımından zengin bir ülke olan Türkiye’de kamp yapmak için çok uzaklara gitmenize gerek yok. Hepimiz, evlerimizden birkaç saat uzaklıkta kamp yapabileceğimiz bir coğrafyada yaşıyoruz. Sevdiklerinizle birlikte kamp atmak, ateş başında sohbet edip şarkılar söylemek, yıldızların altında uyumak, şehir hayatından biraz uzaklaşıp huzur bulmak… Sevdiklerinizle alternatif bir hafta sonu geçirmek hem bu kadar kolay hem de böylesine keyifli.

Türkiye’de birçok ünlü kamp alanı bulunuyor. Bunlardan en gözdesi ise Gökova Körfezi’nde bulunan Akyaka. Çadır, uyku tulumu gibi ekipmanları kiralayabileceğiniz Akyaka‘da Deniz KanosuSUP, Kiteboard gibi aktivitelere katılmak da çok basit. Akyaka’da yalnızca Kiteçılar için ayrılmış bir sahil bile bulunuyor. Geceleri kamp ateşi başında eğlenirken gündüzleri de dalgalarla boğuşmak yazı sizin için unutulmaz kılacaktır.

Yamaç Paraşütü

Evet, yanlış duymadınız. Bu yaz mutlaka uçmanın özgürleştirici deneyimini yaşamalısınız. Bursa’dan Fethiye’ye kadar Türkiye’de Yamaç Paraşütü yapabileceğiniz birçok aktivite merkezi bulunuyor. Tandem uçuşla kendinizi profesyonel pilotunuza bırakın, harmesinize yaslanın ve uçmanın tadına varın. İster Yeşil Bursa‘nın Uludağ manzarasında, isterseniz de Kaş ya da Fethiye‘nin eşsiz deniz manzarasında… Seçim sizin, Yamaç Paraşütü ile önünüzde yepyeni bir dünya açmak çok kolay.

Türkiye’de Safariye Çıkın

Safari dendiğinde akla her zaman ilk olarak Afrika’nın uçsuz bucaksız savanları ve aslanlar gelir. Hem mesafelerin uzak olması hem de zamansızlıktan yakınıyorsanız fazla uzaklara gitmeden Türkiye’de Jeep ve ATV Safari yapmanın keyfine varabilirsiniz. Zengin orman mirası, akarsuları ve tarihi ile Türkiye’de safari yapmak alternatif bir deneyim. Macerayı ve keşfi aynı anda yaşamak isteyenlerdenseniz ATV ya da Jeep Safari tam size göre. SaklıkentKapadokya ve Kuzey Kıbrıs‘ta, birbirinden tamamen farklı bu üç lokasyonda safariye çıktığınızda, safari artık hayatınızın bir parçası olarak kalacak. Sallantılı, bazen tozlu ve çamurlu ama çok çok eğlenceli bir aktivite sizi bekliyor!

Tüplü Dalış

“Dünyada görülecek çok fazla bir şey kalmadı” diyorsanız henüz dalmadığınıza bahse girebiliriz. Şnorkelle yüzmenin bir adım ötesine geçip Scuba Diving yapmadıysanız henüz dünyanın dörtte üçünü oluşturan denizlerdeki hayatı pek görmediğinizi söyleyebiliriz. Kuşadası, Çeşme, Kaş, Karaburun, Datça ya da Bodrum… Doğal güzellikleri ile ünlü bu tatil beldelerinden birinde tatil yapıyorsanız, mutlaka bir dalış merkezine uğrayın ve bu büyülü ve rengarenk dünyaya ilk adımınızı atın.

Tüplü Dalış

Ekipman ve eğitim hizmeti sağlayan bu merkezlerde Scuba Diving yapmak hem güvenli hem de eğlenceli. Tekne turuna çıkarmış gibi çıkılan Scuba Diving aktivitesinde, kısa bir eğitim aldıktan sonra deneyimli dalgıçlarla birlikte sualtını keşfetmeye başlayabilirsiniz. Kim bilir, belki bröveli bir dalgıç olmak ve dünyanın birçok yerinde dalmak için bir başlangıç yapmış olursunuz.

Yaz bitmeden kendinize biraz sürpriz yapın ve yeni dünyaların kapılarını aralayın. Hayallerinizi ve tatil planlarınızı bir sonraki yaza ertelemeyin!