Kayalık

Yepyeni ve Çılgın Bir Eğlence: Kıyı Traversi

by admin

Hayatınıza renk katacak yeni bir aktiviteye hazır olun. Kıyı Traversi hızla yaygınlaşıyor.

Coasteering ya da Kıyı Traversi birden fazla macera aktivitesini bir araya toplamış yeni bir aktivite. Yüzme, kayalara tırmanma ve sonunda kendinizi yüksekten denize bırakma aşamalarından oluşuyor. Eğer saydığımız bu üç aktiviteyi de seviyorsanız Kıyı Traversi tam size göre.

Birbirinden farklı ve tempolu sporları bir arada yaptığınız Kıyı Traversi oldukça yoğun bir fiziksel aktivite. Eğlenirken bol miktarda enerji atacağınız ve gece de mışıl mışıl bir uyku çekeceğiniz garanti. Rüyanızda hala kendinizi kayalardan denize bırakacağınızı da söyleyebiliriz.

Kıyı Traversi İçin Neler Gerekiyor?

Kıyı Traversi yapmak için en güvenlisi bu hizmeti veren aktivite merkezlerinden birine başvurmak. Bu hem güvenlik açısından önemli hem de daha önceden belirlenmiş bir parkura gideceğiniz için eğlence garantili. Kıyı Traversi hizmeti veren aktivite merkezlerinden biriyle aktiviteye katılmaya karar verdiğinizde, merkez size özel bir kıyafet veriyor. Bütün günü yüzerek ve denize atlayarak geçireceğiniz için vücut ısınızı korumanız gerekecek ve bu kıyafet de tam olarak bunun için tasarlanmış. Bu türden aktiviteler için mutlaka Wetsuit giymeniz gerekiyor. Ayrıca ayakkabı, eldiven ve kask da merkezlerin sağladığı ekipmanlar arasında.

Kayalık bölgeye botlarla gidildikten sonra denize atlayarak aktiviteye başlamış oluyorsunuz. Kayalıklara doğru yüzdükten sonra ise tırmanma başlıyor. Kıyı Traversi’nde tırmanma sırasında herhangi bir alet kullanılmıyor. Bunun sebebi ise Kıyı Traversi’nin en zevkli tarafının denize düşmek olması. Aktivitenin ortaya çıkışı tam da bu eğlenceli ana dayanıyor. Ancak ödül tabi ki en tepede. Kayalığın en yüksek noktasına ulaştığınızda kendinize ödül olarak verdiğiniz şey denize atlamak. Balıklama, çivileme ya da bombalama… Burası tamamen size kalmış.

Yazının başında yoğun bir aktivite olduğunu söylemiştik. Tüm kaslarınızı -yüzünüzdeki gülme kasları dahil- çalıştıran Kıyı Traversi’nde bol bol mola veriliyor ki enerjinizi yeniden toplayıp maceraya kaldığınız yerden devam edebilin.

Kıyı Traversi Riskli midir?

Tüm macera aktiviteleri bir miktar risk unsuru taşır ki onları macera aktivitesi haline getiren şey de budur. Unutmayın, adrenalin salgılamıyorsanız henüz ortada bir macera yok demektir. Ancak Kıyı Traversi birçok macera aktivitesinden daha az risk taşıyor. Tecrübeli rehberlerin aktivite boyunca size eşlik etmesi, parkurların zorluk seviyelerinin herkese uygun olarak belirlenmesi ve sonuçta düştüğünüzde düştüğünüz yerin deniz olması riskleri minimum seviyeye çekiyor. Tırmanışın ve atlayışın her anında tecrübeli bir rehber tarafından yönlendiriliyorsunuz.

Bu yaz bitmeden dostlarınızla planladığınız bir tatili Kıyı Traversi ile taçlandırmanızı tavsiye ederiz. Bu yaz yapacağınız en eğlenceli ve macera dolu aktivitelerden biri olacaktır.

Zorlu kayaları yenmek ve sonra da başladığınız noktaya geri dönmek için kendinizi denize bırakmak tahmin edemeyeceğiniz kadar eğlenceli. Şimdiden iyi eğlenceler!